Boj s drakem (návod na konci článku)

Také s ním někdy bojujete? Bere na sebe různé podoby. Obavy, pochyby... to všechno člověku dovede pěkně znepříjemnit život. Jedním takovým strašákem (nebo spíš strašáčkem) pro mne byla donedávna výroba draka. Tedy toho papírového, nikdy jsem si na něj netroufla.

Většina návodů na internetu mi přišla zdlouhavá. Vyrobit draka, to bude asi pěkná věda, říkala jsem si. Až jednou…

„Nechcete si vyrobit draka?“ zeptali se nás na dětských dožínkových slavnostech, kde jsme s Jáchymem trávili nedělní odpoledne. Chtěli jsme – a bylo to. Náš dráček byl o půl hodiny později na světě.

Udělali jsme si ho ve tvaru čtverce, nejdřív takhle krásně bílého…

drak1

Doma jsme si ho potom domalovali. Abychom měli jistotu, že draka v zápalu tvorby neprotrhneme nebo nepromáčíme, zvolili jsme metodu „bezdotykovou“ – foukací fixy. Já stříhala šablony a Jáchym barevně foukal.

drak8

Sem tam se něco dokreslilo…

drak9

Hotovo!

drak11

A tak jsem se zbavila zase jednoho draka-strašáka a vyměnila ho za tohohle dráčka-větroplavce:

drak11a

Pustíte se do toho svého?

Hurá na draka!

Postup je vlastně docela jednoduchý. Stačí si sehnat dvě 50 cm dlouhé laťky (o průřezu asi 4 mm), provázek (režná nit), hedvábný papír, nůžky, nůžlepidlo (typu Herkules, případně i kancelářské lepidlo v tyčince).

Základem kostry draka je kříž: laťky uprostřed svážeme provázkem, který pak ještě zaklížíme kapkou lepidla.

drak4

Jak na čtvercový obrys draka? Cca 0,5 cm od konce každého dřívka uděláme zářezy pro provázek, který zde zajistíme uzlíkem a pokračujeme k dalšímu dřívku… nakonec všechny spoje zaklížíme lepidlem. Na fotce je vidět detail už s nalepeným papírem.

drak5

Papír vystřihneme o pár centimetrů větší, aby šel pohodlně ohnout kolem provázků, nezapomeneme odštřihnout rohy, které by nám při přehýbání překážely. A přilepíme, postačí lepidlem v tyčince.

drak6

„Tělo“ dráčka už je hotové, teď ještě ocásek. Do zářezů dvou sousedních dřívek navážeme konce cca 60 cm dlouhého provázku a do jeho středu už uzlíkem připevníme samotný ocas – provázek cca 3 m dlouhý. Ozdobíme ho „harmonikovými“ mašličkami (skládají se z papírových obdélníků cca 5 × 10 cm), které by měly být asi 20 cm od sebe, a na konec přijde střapec. Vše lze udělat z barevných papíru… anebo použít bílé zbytky papíru hedvábného a potom ocásek dobarvit, jako jsme to udělali my.

drak3

drak2

Za vrchol dračího umu je považována tzv. „váha“, která reguluje naklonění draka ve větru. Jsou to ale jen šikovně spojené provázky. Pozor: váhu je lepší dělat až po vyzdobení draka barvami, protože aby se na nás dráček při létání pěkně koukal, musí být váha uvázaná před „obličejovou“ stranou. Jak na to?

Dva delší provázky (cca 38 cm) přivážeme do zářezů dřívek, kde je už uvázán ocásek (spodek draka) a svážeme je uprostřed volnějším uzlíkem. Dva kratší (o délce cca 30 cm), připevníme do dvou horních rohů draka a pak je protáhneme uzlíkem spodních provázků. Protažené konce obou horních provázků chytneme zároveň a popotahujeme, zatímco drak volně visí v nakloněné poloze. Cílem je „vychytat“ takovou délku všech provázků, při níž bude drak svírat s vodorovnou podložkou úhel cca 60°.

drak7

Až se to povede, uděláme pevný uzel. Tento střed váhy pak spojíme s provázkem, za který budeme draka při pouštění držet, vhodné je klubíčko, které se bude z ruky snadno odvíjet, může to být i provázek namotaný na klacku.

A to je celé! Přeji překrásné podzimní dny!

publikováno: 16.10.2014