Kaštanová (s)tvoření aneb podzimní terapie

Jeden z důvodů, proč mám podzim opravdu ráda. Kaštany. Vytrvale se nám z parků přemisťují po kapsách domů... a pak se dějí věci.

Občas něco zaslechnu o jejich léčivých účincích: kaštan v kapse nositi… tři kaštany pod polštářem míti… Něco na tom bude. Minimálně proto, že nás v podzimním chvatu přimějí na chvíli zpomalit krok. Sehnout se a – ucítit v dlani ten malý, hlaďounký zázrak. A pak další a ještě jeden… kaštany jsou prostě boží.

S Jáchymem z nich vyrábíme kamarády Kaštánky. Zjistila jsem ale, že mě to baví i samotnou! Potřebujeme k tomu dál už jen špejle nebo sirky a něco špičatého na propíchnutí. To si beru na starost já – používám kovovou špízovací jehlu. Pak přidáváme i další materiály z bohaté podzimní nadílky: žaludy, skořápky ořechů, drobné větvičky a části rostlin… co nás zrovna „cvrnkne do nosu“. Nakonec doplníme obličeje postaviček očima vystřiženýma z papíru a domalujeme stálou fixou.

To jsou oni, naši Kaštánci:

Podzimní skřítek se hodil do gala...Lev z kaštanů, sirek a kukuřičných "vlásků"Kravička udělaná z ještě nedozrálých kaštanů, takže opravdová "stračena"Podzimní tvoření – ježek z malého kaštanu, kaštanové slupky a 4 sirekTvoření zvířátek z kaštanů – jelen "Zlaté parohy"Podzimní tvoření – pohádkové zvířátko z kaštanu, žaludu a 5 sirekMravenec z malých kaštanů, lískového oříšku, větviček a sirek nabarvených vodovkami

Udělejte si svého Kaštánka. A pokud je vám už víc než dítěti a trochu se ošíváte, řekněte si třeba, že si s kaštany hrajete pro jejich léčivou sílu… Bude to pravda.

publikováno: 08.10.2014