Kouzelný adventní kalendář z krabiček od sirek

S hesly "místo čokolády kvalitní knihu!" a "dárek od srdce potěší nejvíce!" jsem se při výrobě adventního kalendáře letos nechala inspirovat knížkou Josteina Gaardera Kouzelný kalendář. Ideální čtení pro děti v adventním čase!

Sama jsem zatím přelétla jen pár kapitol a už se nemůžu dočkat, až si knihu užijeme společně s Jáchymem (určitě se mu bude líbit, že má hlavní hrdina stejné jméno). A napadlo mě atmosféru předvánočního očekávání ještě umocnit vytvořením vlastního adventního kalendáře. Tak aby byl propojený s příběhem „toho druhého“ Jáchyma, ke kterému se budeme s knihou v ruce během adventu každý den vracet.

Kniha je totiž dělena do 24 kapitol – od 1. do 24. prosince – a sledujeme v ní dobrodružství, které díky starobylému adventnímu kalendáři chlapec Jáchym zažívá. Každý den otevírá jedno okénko a objevuje ukrytý obrázek. A pokaždé také složený list papíru s textem. Před hlavním hrdinou se tak rozehrává tajuplný, napínavý a zároveň poučný příběh propojující svět současný a minulý… Jeho hlavní linií je putování do Betléma.

Podle příběhu v knize jsem Jáchymovi udělala 24 „kouzelných“ krabiček. Od sirek, natřených bílým balakrylem.

Kouzelný kalendář Josteina Gaardera a jím inspirovaný adventní kalendář z krabiček od sirek

Na každou jsem namalovala obrázek podle popisu výjevů v okénkách kalendáře v knize. U některých jsem s radostí rozvinula půvabné ilustrace z knížky. Jsou černobílé a podle mého názoru s textem výborně souzní.

Kouzelný kalendář Josteina Gaardera a jím inspirovaný adventní kalendář z krabiček od sirek

Otevírání krabiček a čtení necháme na večer (ráno by nám to nejspíš dost komplikovalo odchod do školky). První schovám asi pod polštář. Uvnitř bude lísteček se vzkazem, který napíši vždy operativně podle situace. Někdy najde Jáchym v krabičce nějakou drobnost pro radost, jindy ho navedu na různé skrýše v bytě… kde objeví třeba materiál, který si „objednal“ pro předvánoční tvoření. Dostal by ho stejně, ale takhle to bude zábavnější. Nepochybně dojde i na tu čokoládu. Úplně největší dárek ale dostane první den – bude to samotná knížka Kouzelný kalendář. A hned si z ní přečteme první kapitolu. Fakt se těším! :-)

Kouzelný adventní kalendář z krabiček od sirek

Tip pro toho, kdo preferuje místo čtení poslech – kniha existuje i namluvená jako CD a prý je i takto úžasná… pro celou rodinu.

Přeji nádherný adventní čas!

publikováno: 30.11.2014