Velikonoční kraslice

... krasavci i krasavice. A trocha zelených vlásků k tomu.

Prvního „vajíčkového“ panáčka jsme si vyrobili na našich oblíbených Ještěrkách, když byly Jáchymovi tři, a od té doby se k téhle nápadité velikonoční výzdobě v různých obměnách rádi vracíme.

Co je k tomu potřeba?

Na hlavičku a vlasy

  • skořápky vyfouknutých nebo šikovně rozklepnutých vajíček
  • vata
  • osení (v našem případě řeřicha)

Na zdobení

  • barevný papír
  • lepidlo
  • permanentní fixa

Hlavičky se nejdříve ozdobí a udělá se jim „krk“ – prstýnek z proužku papíru jako podstavec. Pak se dovnitř skořápky na vatu zasejí vlásky (u vyfouknutých vajíček je kvůli zalévání potřeba zalepit spodní dírku).

Obličej z papíru

Zdobení skořápek papírem zvládne s trochou pomoci i opravdu malé dítě. Nebude k tomu potřebovat ani nůžky, stačí zvolit tvary, které jdou z papíru snadno vytrhnout.

Zdobená vajíčka-panáčci se zelenými vlásky z řeřichy … nos je možné zakroutit přes tužku nebo špejli a nakonec dotvořit obličej fixou.

Setí zelených vlásků

Pro opozdilce (náš případ) je jako osení vhodná řeřicha, raší o poznání rychleji než třeba tráva nebo pšenice. Ta na fotkách je pětidenní. Svědčí jí světlo, teplo a vlhko… a když na ní budete při zalévání příjemně promlouvat, určitě vám ukáže lístky ještě dřív. Nás bavilo ji při tom bujení pozorovat. A taky ochutnávat – řeřicha je skvělá jarní bylinka!

Vlasy z papíru

Výzdobu jde ale zvládnout i zcela bez „zahradničení“ – viz naše skořápková krasavice.

Velikonoční kraslice – krasavec a krasavice

Velikonoční kraslice zdobené barevným papírem a zelenými vlásky z řeřichy

Veselé Velikonoce! :-)

publikováno: 04.04.2015