Zimní tvoření aneb O přivolávání sněhu

Venku sníh nebyl, tak jsme si ho s Jáchymem chtěli vytvořit aspoň naoko. Klasické papírové vločky do oken. A nakonec z toho bylo celé zimní zátiší. A druhý den ráno – opravdový sníh!

Primitivní národy věřily, že napodobováním nějakého úkazu se tento jev stane skutečností. Předvádění mrskající se ryby ve vodě mělo tak například zajistit úspěšný rybolov. Magie podobnosti sloužila i k ovládání počasí – typicky k přivolávání deště. Ten se lidé snažili přilákat mimo jiné divokými koupelemi:

„Když dlouho neprší na středním Celebesu a rýže začíná vadnout, vydávají se mnozí vesničané (…)  k potoku v okolí a za hlasitého křiku na sebe cákají vodu nebo ji rozstřikují z bambusových trubiček. Někdy napodobují dešťové kapky tím, že pleskají rukama o vodní hladinu, anebo tak, že položí na vodu obrácenou tykev a prsty na ni bubnují.“ (J. G. Frazer, Zlatá ratolest)

Skvělá představa. Pro nás dnes možná trochu směšná, ale… Nehlásají snad něco podobného současné teorie osobnostního rozvoje? Že čím se zaobíráme, byť třeba jen v myšlenkách, to ve skutečnosti přitahujeme do svého života. Nebo ještě vyhroceněji: pokud něčeho chceme dosáhnout, máme se chovat, jako bychom to už měli.

Pravda, sáňkovat po travnatém Petříně se nám s Jáchymem nechtělo, ale řekli jsme si, že iluzi sněžení bychom si v oknech vytvořit mohli.

Papírový sníh

Udělali jsme spoustu vloček z různě velikých čtverců průsvitného papíru. Postup je jasný: čtverec se v rozích přehne napůl a pak ještě napůl…

Tvoření sněhových vloček z papíru

Vznikne trojúhelník a následuje opět přehýbání, podle středové osy. Čím víc překladů (a užší trojúhelník), tím mnohočetnější bude posléze prostříhaná „kresba“ vločky.

Takhle se sněhová vločka prostřihuje...

Stříhali jsme a stříhali… žasli nad výsledky… a pod nohama nám nepozorovaně rostla závěj papírových odstřižků. Krajinka tak akorát pro sněhuláka (aby ta magie zimy byla dokonalá!).

A bílý mužík na sebe nedal dlouho čekat…

Sněhulák z modelovací hmoty mezi papírovými vločkami

Ani nevadilo, že je z modelíny, s korálkovýma očima a čepicí z pozůstatku po výrobě kaštanové zvěře. Konečně pořádná zima!

A co na to počasí?

Nevím jak kdysi na středním Celebesu, ale u nás pod Petřínem to zabralo.

Pocukrovaná Praha z Petřína

Sláva! :-)

publikováno: 29.12.2014